loading
logo ELP frakcija

Liudas Mažylis

Europos Parlamento narys

© European Union 2019 – EP/photographer
Sprendimas: DigitalRoot.lt

EP narys L. Mažylis uždavė klausimų Europos Komisijai apie ES reakciją dėl Kinijos veiksmų, nukreiptų prieš Lietuvą

iStock nuotr.

Europos Parlamento narys prof. Liudas Mažylis sausio 7 dieną kreipėsi į Europos Komisiją su klausimais apie ES reakciją dėl Kinijos veiksmų, nukreiptų prieš Lietuvą.

Klausimas Europos Komisijai raštu:

Pastaraisiais mėnesiais sparčiai vystosi precedento neturinti situacija dėl Kinijos prievartos veiksmų, nukreiptų prieš Lietuvą. Ginčas, įsisiūbavęs dėl Lietuvoje atidarytos, diplomatinio statuso neturinčios, Taivaniečių atstovybės pavadinimo, su kiekviena diena darosi vis pavojingesnis ne tik Lietuvai, bet ir visai ES bendrai. Būtina sulaukti greitos ir aiškios ES reakcijos ne tik dėl bloko vienybės ir solidarumo išlaikymo, bet ir dėl to, kad prekybos politika priklauso išimtinei ES kompetencijai.

  1. Kaip artimiausiu metu planuojama reaguoti ir kokių veiksmų imtis dėl Kinijos vienašališkų veiksmų trikdant prekybos santykius su Lietuva (pavyzdžiui, Lietuva buvo išbraukta iš Kinijos muitinės deklaravimo sistemos, Lietuvos įmonėms sumažinti kredito limitai ir t.t.)? Kiekviena besitęsiančio konflikto diena atneša didelius nuostolius, o 2021 m. gruodį Komisijos pristatytas pasiūlymas dėl kovos su ekonomine prievarta priemonės, visų pirma, dar turės būti priimtas.
  2. Kaip šiuo konkrečiu atveju yra vertinamos Kinijos, kaip trečiosios šalies, pastangos bandant daryti poveikį prekybai ES viduje? Ar planuojama imtis atsako, jei taip kokio, dėl Kinijos veiksmų, kurie sutrikdytų ES vidaus rinką? Žiniasklaidoje pranešama apie Kinijos daromą spaudimą Europos bendrovėms, įsikūrusioms, pavyzdžiui, Vokietijoje arba Prancūzijoje, galintį nulemti užsakymų iš Lietuvos nutraukimą. Kai kurios Europos įmonės jau įspėjo, kad bendradarbiavimas su Lietuva gali nutrūkti.