loading
logo ELP frakcija

Liudas Mažylis

Europos Parlamento narys

© European Union 2019 – EP/photographer
Sprendimas: DigitalRoot.lt

Europos Parlamente vyksiančioje Matthias Erzberger vardo auditorijos atidarymo ceremonijoje bus įamžintas Vasario 16-osios Aktas

Liepos 12 d., antradienį, 16 val. Lietuvos laiku Europos Parlamento pastate Briuselyje vyks iškilaus Vokietijos politiko, demokratijos puoselėtojo ir Lietuvos Nepriklausomybės 1918 metais rėmėjo Matthias Erzbergerio vardo auditorijos atidarymo ceremonija.

Europos Parlamento narys prof. Liudas Mažylis prisidėjo prie Matthias Erzbergerio vardo įamžinimo šioje ES institucijoje. Pasak jo, istorinė atmintis ir prie demokratijos sklaidos pridėjusių istorinių asmenybių  pagerbimas dabartinių geopolitinių iššūkių kontekste tapo kaip niekada svarbus.

„Pernai rudenį Parlamente kartu su kolega Rainer Wieland iš Vokietijos organizavome konferenciją, skirtą šio demokratijai nusipelnusio politiko, finansų ministro, vokiečių publicisto Matthias Erzbergerio 100-osioms mirties metinėms paminėti bei pagerbti jo ilgalaikį indėlį į demokratiją Europoje. Tuomet ir kilo idėja vieną iš Parlamento posėdžių salių pavadinti Matthias Erzbergerio vardu ir taip įamžinti šio Vokietijai, visai Europai ir ypač Lietuvai svarbaus politiko atminimą“, – apie idėjos pradžią pasakoja europarlamentaras prof. Liudas Mažylis.

1918 m. Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Aktą atradęs ir Lietuvos Tarybos veiklą analizuojantis prof. L. Mažylis pabrėžia, kad M. Erzbergeris neturi likti „pamirštu herojumi.“ „Matthias Erzbergeris nuo pat 1917-ųjų, Lietuvos Tarybos veiklos pradžios, buvo svarbiausias Lietuvos Nepriklausomybės rėmėjas, jis pažindino būsimus Akto Signatarus su painiais Vokietijos imperijos valdžios koridoriais. Jo svarba Lietuvai atkuriant valstybę ir siekiant pripažinimo 1918-aisiais yra vis dar per menkai suvokta. Juk būtent Erzbergerio dėka 1918 metais Vokietija pripažino Lietuvos Nepriklausomybę, tai buvo jo meistriškos diplomatijos pergalė“, – pasakoja prof. L. Mažylis

Europos Parlamento narys džiaugiasi, kad jam pavyko prisidėti prie M. Erzbergerio vardo auditorijai suteikimo, o Lietuvai jis paruošė tikrą siurprizą – Europos Parlamente kartu bus įamžintas ir Lietuvos Nepriklausomybės Aktas.  L. Mažylis Matthias Erzbergerio vardo auditorijos atidarymo ceremonijos metu pristatys bei įteiks  itin unikalią ir simbolinę dovaną – ant metalo plokštės graviruotą 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Tarybos nutarimą dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo lietuvių ir vokiečių kalbomis. Graviruotame metalo dirbinyje po Akto lietuvišku ir vokišku tekstu nurodytas ir Matthias Erzberger indėlis: „Nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo Aktas priimtas Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16 d. Vilniuje ir paviešintas įžymaus Vokietijos politiko Matthias Erzbergerio (1875-1921) pastangomis.“ Šis sakinys išgraviruotas lietuvių, vokiečių, anglų ir prancūzų kalbomis. Po šventinės ceremonijos graviruotas Vasario 16-osios Aktas su Signatarų autografais liks Europos Parlamente ir taip bus įamžintas vienoje svarbiausių ES institucijų.

„Nepriklausomybė ne tik buvo Vasario 16-ąją paskelbta, bet pavyko išgauti ir Vokietijos pripažinimą. O Matthias Erzbergeris juk kaip tik ir buvo svarbiausias Lietuvos reikalo rėmėjas 1918-aisiais. Jam, o ne kam kitam, buvo nusiųstas Akto originalus egzempliorius. Erzbergeris, o ne kas kitas, Aktą ir pasistengė paviešinti, ir tai sėkmingai padarė. To pamiršti negalim“, – šios istorinės asmenybės indėlį į Lietuvos nepriklausomybę pristato EP narys. L. Mažylio teigimu, Matthias Erzbergerio vardo auditorijoje vyks ne tik parlamentarų posėdžiai, bet ir istorinės atminties renginiai.

M. Erzberger buvo iškilus Katalikų centro partijos veikėjas, pasisakęs prieš Pirmąjį pasaulinį karą nuo 1917 m.. Taip pat, kaip įgaliotasis Reicho valdžios atstovas, jis pasirašė paliaubas tarp Vokietijos ir Sąjungininkų. 1921 m. rugpjūčio 26 dieną Vokietijos kurorte jį nužudė du kraštutinių dešiniųjų pažiūrų teroristai.