loading
logo ELP frakcija

Liudas Mažylis

Europos Parlamento narys

© European Union 2019 – EP/photographer
Sprendimas: DigitalRoot.lt

Europos Parlamente Briuselyje L. Mažylis pristatė parodą „Nuo Helsinkio iki Kijevo: atgal į ateitį“: dėmesys istorijai ir Ukrainai

Europos Parlamento narys prof. Liudas Mažylis lapkričio 8 d. Europos Parlamento rūmuose pristatė  tarptautinę parodą „Helsinki to Kyiv: Back to the Future“ (liet. „Nuo Helsinkio iki Kijevo: atgal į ateitį“). Prie šios parodos parengimo prisidėjo ir Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba bei Kauno regioninis valstybės archyvas. Ja siekta ne tik atskleisti naujos, modernios ir demokratiškos Europos gimimo istorines retrospektyvas, bet ir suteikti dar vieną stimulą imtis spręsti šiuolaikinės Europos įvaizdį keičiančius regiono saugumo iššūkius.

Kviečiame žiūrėti išsamų informacinį reportažą apie pristatymo renginį

Nuo 15:31 iki 20:25 min. 

Plačiau aie parodą

Rengdamas parodą tarptautinę parodą „Helsinki to Kyiv: Back to the Future“ (liet. „Nuo Helsinkio iki Kijevo: atgal į ateitį“) europarlamentaras prof. Liudas Mažylis siekė pavaizduoti naujų modernių valstybių atsiradimą Europoje nuo Baltijos jūros iki Juodosios jūros 1917–1918 m. ir kolektyvinio regioninio saugumo siekius anuomet ir mūsų laikais.

Istorinės atminties sąsajos su šiandienos iššūkiais

Pasak Liudo Mažylio, ekspozicijos pristatymas Europos Parlamento erdvėse Rusijai vykdant agresyvų karą prieš Ukrainą įgauna ypatingą prasmę.

„Dirbdamas Europos Parlamente pastebėjau, kad trūksta platesnio lyginamojo požiūrio apie regiono valstybių – nuo Suomijos iki Ukrainos – kūrimąsi Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje ir po jo. Dabar visos šios valstybės (išskyrus Ukrainą, kol kas) yra įsiliejusios ir į Europos Sąjungą, ir į NATO. Paroda užfiksuoja daug pradinių išeities taškų ir kuria laiko bei erdvės foną šių dienų politikos aktualijomis suvokti, politinį diskursą ateities iššūkiams įveikti“, – teigia EP narys prof. L. Mažylis.

Ekspozicija parengta bendradarbiaujant su septynių valstybių – Suomijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos ir Ukrainos – istorinės atminties institucijomis. „Esu labai dėkingas Kauno regioninio valstybės archyvo vadovui Gintarui Dručkui, kurio parengta paroda sudaro pagrindą dabartinei ekspozicijai. Jo dėka turėjau galimybę ekspozicijoje pateikti kruopščiai sukauptą, kai kada primirštą, archyvinę medžiagą – politinių ir visuomenės veikėjų nuotraukas bei svarbiausius šių tautų valstybingumą patvirtinančius dokumentus, tokius kaip nepriklausomybės deklaracijos (įskaitant Vasario 16-osios Aktą), autentiški protokolai ir kt. Juose atsispindi dvišaliai ir daugiašaliai regiono šalių santykiai Pirmojo pasaulinio karo ir pokario metu, taip pat dokumentai, žemėlapiai verčia vėl ir vėl permąstyti, su kokiais iššūkiais ir grėsmėmis buvo susidurta anuomet, kokia jėga destabilizuoja regioną dabar“, – parodos eksponatus aptaria L. Mažylis.

Išskirtinis dėmesys – regiono nuo Suomijos iki Ukrainos saugumui

L. Mažylio teigimu, paroda „Helsinki to Kyiv: Back to the Future“ siekiama ne tik koncentruotai ir akcentuotai papasakoti apie naujos, modernios ir demokratinės Europos gimimą kaip tiesioginę Pirmojo pasaulinio karo pabaigos pasekmę, bet kartu kelti diskusiją apie regiono saugumo iššūkius.

„Pirmojo pasaulinio karo pabaigą reikėtų vertinti kaip demokratijos triumfą Europoje: kūrėsi naujos nepriklausomos valstybės, įskaitant ir Lietuvą. Bet net ir paskelbus nepriklausomybę, savo laisvę ir valstybių sienas reikėjo apginti. Rusija (tuomet bolševikinė) nė nemanė susitaikyti su „savo“ teritorijų netektimi. Siekiant stiprinti saugumą, buvo galvojama apie regiono saugumo stiprinimą. 1920 metais įvyko ir Buldurių (Latvija) konferencija, kurioje svarstyta net karinė-gynybinė sąjunga. Bet dėl brendusių Lietuvos ir Lenkijos nesutarimų to padaryti nepavyko“, – teigia prof. L. Mažylis.

Pasak europarlamentaro, parodos pavadinimas simbolinis: nepriklausomų valstybių paskelbimas po Pirmojo pasaulinio karo suteikė viltį, bet negarantavo regioninio stabilumo, o mūsų gyvenamas laikmetis grąžina prie neišspręstų problemų, tačiau kartu ženklina ir naują suvokimą: į NATO įstojus Suomijai, galimybės tapti NATO nare privalo sulaukti ir Ukraina. „Šio regiono saugumą užtikrinti gali visų šių valstybių buvimas viename gynybiniame aljanse. Istorinė dimensija vienareikšmiškai liudija tai. Tą ir bandėme pristatyti kartu su Briuselio kolegomis“, – teigia politikas prof. L. Mažylis.

Parodos atidaryme dalyvavo Europos Parlamento pirmininko pavaduotojas Roberts Zyle, pasisakė Suomijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos atstovai europarlamentarai, Ukrainai atstovavo nevyriausybinės organizacijos „Promote Ukraine“ Briuselyje įkūrėja ir vadovė Marta Barandyi. Kartu parodos pristatyme Europos Parlamente sudalyvavo ir Liudo Mažylio lankytojai iš Lietuvos.