loading
logo ELP frakcija

Liudas Mažylis

Europos Parlamento narys

© European Union 2019 – EP/photographer
Sprendimas: DigitalRoot.lt

Tremtinių laiškų parodą Anykščiuose pristatysiantis Liudas Mažylis: anuometinė Lietuvos istorija šiandien atsikartoja Ukrainoje

Liepos 1 d., penktadienį, 17.30 val. Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešojoje bibliotekoje (Vyskupo skv. 1, Anykščiai) Europos Parlamento narys pristatys tremtinių laiškų  parodą „Skausmo ir vilties laiškai iš šalčio žemės“. Paroda yra skirta masinėms sovietmečiu vykusioms deportacijoms atminti. Po renginio pristatymo susirinkusieji kviečiami diskusijai apie masinius trėmimus iš Lietuvos sovietmečiu ir dabartines politinės aktualijas Rusijos karo pieš Ukrainą kontekste.

Ekspozicijoje – 72 laiškų, siųstų iš tremties Mažylių šeimai į Kauną, kopijos. „Didžioji dalis jų yra Juozo Siručio – mano močiutės sūnėno. Jo į Lietuvą rašyti laiškai yra kaip tik adresuoti mano močiutei Antaninai Mažylienei“, – pristato prof. L. Mažylis. Parodoje taip pat eksponuojami L. Mažylio močiutei siųsti jos dukterėčios Petronėlės Sirutytės-Lastienės, Onos Sirutienės ir Onos Matulaitytės-Stulginskienės laiškai.

Parodoje pristatomas autentiškų laiškų neredaguotas turinys, kuriame slypi tikros išgyvenimų, skausmo, bado, šalčio istorijos: persmelktos artimųjų ilgesio, prisiminimų, kupinos vilties. „Birželį minėjome Gedulo ir vilties dieną, bet trėmimų siaubas mūsų kolektyvinėje atmintyje gyvas visuomet. Lietuvių ir kitos kaimyninės tautos patyrė sovietų bandymą jas sunaikinti, kai buvo sugriauti šimtai tūkstančių likimų, kai žūdavo vaikai, moterys ir vyrai. Privalome nuolat prisiminti savo istoriją, dalintis savo tautos tragiškais išgyvenimais“, – teigia L. Mažylis ir kviečia skleisti istorinę atmintį.

Anot profesoriaus, sunku protu suvokti, kad ši žiauri istorija šiandien atsikartoja Ukrainoje.  „Karą prieš nepriklausomą Ukrainą pradėjusi Rusija vykdo ukrainiečių genocidą, trėmimus. Į Rusijos teritoriją jau ištremta daugiau nei milijonas taikių šalies gyventojų, dūžta tų žmonių likimai, naikinama ukrainiečių tauta…, – apie atsikartojančius trėmimų žiaurumus šiandieninėje Europoje ir ukrainiečių deportaciją su nerimu kartoja L. Mažylis. – Kokia ateitis jų laukia…“ Parodą Anykščiuose pristatysiantis L. Mažylis pastebi, kad ir tuomet laiškų autorių istorijos susiklostė skirtingai.

Daugiau istorijų išgirsite susitikime su prof. L. Mažyliu ir parodos pristatymo metu. „Dabar, kaip turbūt niekados iki šiol, mums visiems labai reikia bendrystės, galimybės pabendrauti sudėtingomis temomis. Europoje vyksta karas, kuris visai šalia mūsų. Lietuva tai stipriai išgyvena. Man rūpi gyvai išgirsti kiekvienam Jūsų svarbius klausimus. Susitikime ir kartu paminėkime lietuvių tautos skaudžią istorinę atmintį“, – pirmąją liepos dieną, 17.30 val. Anykščiuose pasimatyti kviečia EP narys L. Mažylis.