loading
logo ELP frakcija

Liudas Mažylis

Europos Parlamento narys

© European Union 2019 – EP/photographer
Sprendimas: DigitalRoot.lt

Liudas Mažylis kviečia susitikti Elektrėnuose: pristatys laiškų iš tremties parodą

Sausio 30 d., pirmadienį, 17 val. Elektrėnų bibliotekos Renginių salėje (Draugystės g. 2, Elektrėnai) Europos Parlamento narys prof. Liudas Mažylis pristatys tremtinių laiškų parodą „Skausmo ir vilties laiškai iš šalčio žemės“.

Paroda yra skirta masinėms sovietmečiu vykusiems trėmimams iš Lietuvos atminti. Po renginio pristatymo susirinkusieji kviečiami diskusijai apie skaudžias Lietuvos patirtis, istorinę atmintį ir dabartines politinės aktualijas Rusijos karo prieš Ukrainą kontekste.

„Maloniai kviečiu visus susitikti Elektrėnuose, nuoširdžiai lauksiu visų gyventojų ir miesto svečių, – į parodos pristatymą ir diskusiją Elektrėnuose kviečia prof. L. Mažylis. – Paroda kvies kartu prisiminti skaudžią mūsų tautos išgyventą tremčių patirtį. Tai ypatingai svarbu ir geopolitinių iššūkių kontekste, kai vidury Europos vyksta karas, kai laisvos Ukrainos žmonės kovoja už savo laisvę. Todėl mes kaip niekada anksčiau turime siekti išsaugoti mūsų istorinę atmintį. Gi agresorės Rusijos veikimo būdai tokie pat tiek anuomet, tiek šiandien.“

Parodoje pristatomos laiškų, siųstų iš tremties Mažylių šeimai į Kauną, kopijos. „Didžioji dalis jų yra Juozo Siručio – mano močiutės sūnėno. Jo į Lietuvą rašyti laiškai yra kaip tik adresuoti mano močiutei Antaninai Mažylienei“, – pristato prof. L. Mažylis. Parodoje taip pat eksponuojami L. Mažylio močiutei siųsti jos dukterėčios Petronėlės Sirutytės-Lastienės, Onos Sirutienės ir Onos Matulaitytės-Stulginskienės laiškai. Jų turinyje atsispindi skausmo, bado ir šalčio istorijos, sunkūs išgyvenimai toli nuo tėvynės ir artimųjų.

„Trėmimų siaubas mūsų kolektyvinėje patirtyje gyvas visuomet. Lietuvių ir kitos kaimyninės tautos patyrė sovietų bandymą jas sunaikinti, kai buvo sugriauti šimtai tūkstančių likimų. Privalome nuolat prisiminti savo istoriją, dalintis savo tautos tragiškais išgyvenimais. Tai stiprina mus pačius, padeda kovoti su pasėta baime ir skatina ryžtingai veikti šiandien“, – teigia aktyviai su istorinės atminties išsaugojimu ir sklaida dirbantis L. Mažylis.

Anot profesoriaus, sunku protu suvokti, bet ši žiauri istorija mūsų dienomis atsikartoja Ukrainoje. Netrukus minėsime vieną skaudžiausių mūsų epochos datų – vasario 24-ąją sukaks metai totalinio Rusijos karo prieš Ukrainą. Šis laikotarpis pažymėtas Rusijos karo nusikaltimais, žudymais, sprogdinimais, agresorės žiaurumu prieš nieko dėtus ukrainiečius. O kartu Rusija vykdo ukrainiečių genocidą, trėmimus. Į Rusijos teritoriją jau ištremta daugiau nei pusantro milijono taikių šalies gyventojų…“, – šiuo metu Rusijos vykdomą ukrainiečių deportaciją aptaria L. Mažylis.

Daugiau apie tremčių sovietmečiu paraleles su šiandiena bei apie parodos laiškų iš tremties autorių likimus išgirsite susitikime su prof. L. Mažyliu, parodos pristatymo metu, sausio 30 d., pirmadienį, 17 val. Elektrėnų bibliotekos renginių salėje (Draugystės g. 2, Elektrėnai).