loading
logo ELP frakcija

Liudas Mažylis

Europos Parlamento narys

© European Union 2019 – EP/photographer
Sprendimas: DigitalRoot.lt

Sveiko gyvenimo būdo veiksniai, iššūkiai ir neįveikiamos netektys

Dienoraštis

Lapkričio 30 – gruodžio 6 dienos, 2020 metų 49 savaitė.

Iš kitų asmenų dienoraščių: ,,1970 m. gruodžio 1-oji. Istorijos paradoksai. Barbarą, sunaikinusį tūkstantmečius trukusią civilizaciją, kaip ir jo sunaikintuosius, kankins vienas ir tas pats klausimas: būties prasmė. Kaip ir jo sunaikintieji, jis nepailsdamas ieškos atsakymų į klausimus, kas yra Dievas ir žmogus, kas yra pasaulis, koks yra jų matas.“ (Čia Nyka-Niliūnas apie būties prasmę. Pamąstymui mums apie šių dienų patiriamus būtiškumo iššūkius, jau įsirašiusius istorijon).

1970 m. (įrašai be datų, tarp dviejų įrašų su datomis, 1970-X-3 ir 70-XII-12): ,,Įrašai apie mergaitę šviesiais plaukais, prie kurios jau pusę metų neprieinu ir neužkalbinu. Iš kažkur labai jau žinomos tokios kančios!  Apie „sieną tarp mūsų“, „bejėgiškumą bet ką pasakyti atvirai“… Kažkodėl atrodė labai svarbu, kad tada lijo ir nuo medžių krito lapai.“ (Čia iš tokio Liudo sąsiuvinio – dabar jau visai pageltusio). ,,Gal neapibrėžtą ryšį tarp krentančių lapų ir Tavo plaukų inspiravo Czeslawas Niemenas, jo hitas „Wspomnienia“? Ten buvo – „Od twoich listow…“. Visa tai galbūt ir apie „lapus“, o gal apie „laiškus“, bet tokiam Liudui dar norėjosi ir asociacijos apie „Tavo plaukus“…“

Lapkričio 30 d., pirmadienis.

Pateikiau praeitos savaitės kai kurių savo balsavimų išaiškinimą:

„Valstybės narės galės neapmokestinti PVM vakcinų nuo COVID-19 tiekimo ir su tomis vakcinomis glaudžiai susijusių paslaugų, suteikdamos teisę atskaityti anksčiau sumokėtą PVM. Tikiuosi, ši laikina priemonė padės užtikrinti, kad vakcinų nuo COVID-19 ir to viruso in vitro diagnostikos medicinos priemonių tiekimas bus labiau prieinamas visose valstybėse narėse. Būtent nuo vakcinų prieinamumo priklausys, kaip greitai pajėgsime suvaldyti COVID-19 pandemiją, o šis sprendimas, tikiuosi, ženkliai prie to prisidės.“

„Nepritariau tarpvalstybinių sąrašų rinkimuose į Europos Parlamentą idėjai. Manau, kad apie tai net neturėtume diskutuoti ir kiekviena šalis turi rinkti savo atstovus. Tarpvalstybiniai sąrašai rinkimuose tik dar labiau supainiotų ir nutolintų rinkėjus nuo Europos politikos.“

Taip pat paaiškinau, kaip ir kodėl balsavau dėl švino šaudmenų vartojimo pelkėse ir dviejų chemikalų naudojimo pratęsimo. Galite susipažinti EP tinklalapyje.

Kviečiau visus pasidomėti ir virtualia paroda ,,1917 m. gruodžio 11 d. deklaracija – žingsnis link Vasario 16-osios Akto” mano tinklalapyje (beje, kviečiu ir dabar, jei dar nematėte) bei prisijungti paklausyti radijo laidos ,,Žinių radijuje”. Su Virginijumi Sinkevičiumi rytoj diskutuosime apie COVID-19 iššūkius Europos Žaliajam kursui. Nekantru!

Gruodžio 1 d., antradienis.

Pirmojo žiemos mėnesio pirmoji diena įpareigoja niūniuoti skambančiai It‘s beginning to look a lot like Christmas melodijai. O dar – „fone“ Pasaulinė AIDS diena. Grojaraštyje kita melodija: Is this a real life, Is this just fantasy? Čia Fredis Merkuris ir ,,QUEEN”… Merkuris, deja, ŽIV viruso ir ligos neįveikė. Mirė nuo plaučių komplikacijos, 1991-aisiais.

Antradienis žadėjo būti negailestingas, užgriuvo darbų gausa. Balsavimai dėl nuomonės projekto „Sanglaudos politika ir regioninės aplinkos strategijos, kovojant su klimato kaita“ pakeitimų ir pasiūlymų dėl rezoliucijos, ES vandens teisės aktų įgyvendinimo ir dėl ES pakeitimų rezultatų paskelbimo, Prisitaikymo prie klimato kaitos strategijos… Komisija pristatė ataskaitas apie energetikos sąjungos būklę, kuro kokybę, anglies dioksido rinką ir klimato kaitos pažangą.

Vakare žinia apie vengro europarlamentaro Szajerio (mūsų EPP frakcijos narys, aršiai kovojęs už LGBT teisių ribojimą Vengrijoje) atsistatydinimą. Vyrukas Briuselyje pažeidė komendanto valandos taisykles – dalyvavo privačiame vakarėlyje, kur buvo 25 nuogi vyrai (kiti sako, jog ne visi nuogi, ar netgi ne vien vyrai), ir bandė sprukti lietvamzdžiu. Paprasta: kaimynai paskundė! Logiškas klausimas, kodėl vieniems privalu laikytis karantino, o kitiems ,,nebūtina“? O gal viskas dar paprasčiau. Gal paskundė ne kaimynai, o politiniai priešai, kurie žinojo „tuos“ jo įpročius… Bet pagaliau Szajeris garbingai prisipažino ir atsisakė europarlamentaro mandato. Fabula panaši į mano trečiąją skandalingąją knygą (ji dar neišspausdinta, be to, ten veiksmas vyksta iki pandemijos, tad ir jokio didelio skandalo nėra. Mano knygoje tiesiog vyksta uždaras šaunus vyrų pasilinksminimo vakarėlis. Kaip matome, gyvenimas neretai pralenkia rašytojo vaizduotę…). All in all, tas, kuris atkakliausiai kovojo už „dorą“, įkliuvo pirmasis.

Lietuvoje: formuojant ministrų kabinetą – „nieko naujo“. Mūsų Prezidentas ,,mėgaujasi“ pokalbiais su pretendentais. Iš septynių „keli“ jam netinka. Tai kiek, tie keli? Penki? Tai tinka tik du?! Kiek ta atranka dar užsitęs?

Gruodžio 2 d., trečiadienis.

Šiandien vyko nuotolinis pokalbis apie Europą su Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos moksleiviais. Belaukdamas jo, turėjau progą pasiklausyti nemirtingojo ,,Plaukė sau laivelis” kūrinio. O kalbėtis buvo smagu. Vėl apie muzikos potyrius, apie valstybės šimtmetį, žinoma, ir apie aktualiausias ES temas.

Specialiajame kovos su vėžiu komitete (BECA) ,,Sveiko gyvenimo būdo palengvinimas: kaip sumažinti su vėžiu susijusius gyvenimo būdo rizikos veiksnius?“ tema su bene septyniais ekspertais. Kovos su vėžiu planas atidėtas iki ateinančių metų sausio mėnesio. Bus negeri pandemijos efektai kitoms ligoms po kažkiek laiko… Vėl apie tabaką kaip apie neginčijamą rizikos faktorių. Komiteto pirmininko žodžiai: ,,Prevencija yra vienas veiksmingiausių būdų išvengti vėžio. Tabakas – vienas pavojingiausių elementų ES sukeliantis vėžį, tačiau su tinkamu reglamentavimu jo poveikis galėtų būti apribotas. Plaučių vėžys – vienas dažniausiai pasitaikančių, nuo kurių mirštama. Alkoholis taip pat svarbi vėžio priežastis, saugaus alkoholio kiekio nėra.“ Less alcohol is better, and none is best. Nors Europoje dažniausia mirties priežastis yra širdies ir kraujagyslių ligos, didelis mirštamumas pastebimas nuo plaučių, žarnyno ir krūties vėžio, kas parodo, kad vėžys pagal mirties atvejus susilygina su širdies ir kraujagyslių ligomis…

Ir vis dėlto: ,,Rūkymo ar alkoholio vartojimas neturėtų būti stigmatizuojamas, žmonės neturėtų būti gėdinami, nes tai jų priimami individualūs sprendimai. Svarbiau yra orientuotis į edukaciją, priežastis, kodėl žmonės imasi žalingų įpročių nuo jauno amžiaus“. Individas renkasi gyvenimo būdą tokį, kokį mato pavyzdį iš aplinkos. O valdžios pareiga – kovoti ne tiek su individo įpročiais (deja, kai kada juos vėlu keisti), kiek su agresyvia tabako ir alkoholio verslo politika, ją galima, o ir privalu, užkardyti.

Gruodžio 3 d., ketvirtadienis.

Stebėtina išimtis! Diena be posėdžių! Iš kažkur atsiranda daugybė laiko. Galiu apgalvoti tokius dalykus, kaip viešųjų ryšių strategija, pasiruošti rytdienos interviu, (kurių bus net du), pasigilinti į situaciją Lietuvoje. O čia net dvi pagrindinės „naujienos-ne naujienos“: Prezidentas pernelyg užtempė pažinties su būsimais ministrais procesą (1), ir (2) vis dar pastebimai tebeblogėja COVID-19 statistika Lietuvoje. Nusiritome į trečią vietą nuo galo. Veidrodinis atspindys to, kas buvo pavykę ,,pirmosios bangos“ metu: buvome gal penkta geriausiai susitvarkiusi valstybė pasaulyje! Gaila, bet dabar taip ir netapome pavyzdžiu nei sau patiems.

NETEKTIS. Mirė Valery Giscar d‘Estaing‘as, buvęs Prancūzijos prezidentas. Juo buvo dar iki Mitterand‘o ir iki Chirac‘o, kurių taip pat jau nebėra tarp mūsų… Giscard‘as –  knygos apie Europos konstituciją (2005) „herojus“. Vadintas „politikos dinozauru“ ir „Europos konstitucijos tėvu“, tik, va, referendumas dėl tos Europos konstitucijos tada pralaimėjo, ir pralaimėjo kaip tik Prancūzijoje. Beje, perskaičiau, kad Giscard‘as buvo užsikrėtęs COVID-19…

Gruodžio 4 d., penktadienis.

Interviu diena. Iš ryto ,,Žinių radijo” laidoje ,,Europarlamentaro požiūris” su profesoriumi Limu Kupčinsku. Kalbėjome apie vėžio profilaktikos ir gydymo problemas Europoje. Praverčiau savo nuotraukų albumus, ir radau fotografiją, kur mes kartu su Limu – joje matosi, kad šventėme mano gimtadienį. Jau senokai. Nepaprastai svarbi draugystė. Mes abu – „žmonės iš gatvelės“, abu iš tos pačios gatvelės, t. y. kaimynai nuo vaikystės. Dabar tai M. Dobužinskio g. Kaune. Joje tik 6 namai, bet juose yra gyvenę: 1 valstybės vadovas, 2 burmistrai, 3 parlamentarai. Turbūt labiausiai politizuota gatvė Lietuvoje… o jau profesūros tai ir nesuskaičiuosi! Limas – profesorius gastroenterologas, o aš Kovos su vėžiu komiteto EP narys. Manau, laidoje pateikėme daug informacijos apie ES kovą su vėžiu. Nuo pat rizikos faktorių (svarbiausia – tas rūkymas…) iki pat būtinybės teikti vienodą gydymą ir vienodą slaugą visose ES valstybėse. Kitas interviu žurnalistei telefonu apie tai, kaip pasikeitė, ir ar pasikeitė pastaraisiais mėnesiais mano stilius. Kada nors pamatysime.

Iš Prezidento – žinia apie įtampos atoslūgį. Jis pritaria daugumai Ingridos kabineto ministrų kandidatūrų. Aš „stačiau“ už Gintarę Skaistę ir Simoną Kairį (pastarasis buvo mano studentas, o abu – išeiviai iš Kauno miesto savivaldybės, kaip ir aš. Tik aš valstybės lygmenį „peržengiau“ ir iškart užkopiau į Europos lygmenį, o jie imasi vykdomosios valdžios iššūkių valstybėje) ir už Arūną Dulkį. Visi trys „praėjo“. Kitos savaitės pradžioje jau bus ir visas ministrų kabinetas.

Gruodžio 5 d., šeštadienis.

Savaitgalis būsiąs tinkamas archyvinių tyrinėjimų apibendrinimui. Už lango niūrūs debesys, vėjai, o žinios apie pandemiją – viena už kitą blogesnės…

Gruodžio 6 d., sekmadienis.

… ir tikrai. Susidėliojo labai gražus fragmentas apie Lietuvos Tarybos formavimą 1917-aisiais. O čia – NETEKTYS: mus paliko chorinės muzikos grandas – dirigentas Petras Bingelis, sporto komentatorius, „auksinių“ „Žalgirio“ pergalių liudininkas ir palydovas Vladas Janiūnas.