loading
logo ELP frakcija

Liudas Mažylis

Europos Parlamento narys

© European Union 2019 – EP/photographer
Sprendimas: DigitalRoot.lt

Ambicingi tikslai ateičiai vasaros darbų pabaigoje

Nuotrauka iš Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) Facebook platformos profilio

Dienoraštis

Liepos 12–18 dienos, 2021 metų 28 savaitė

 

Nuotrauka iš Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) Facebook platformos profilio

Nuotrauka iš Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) Facebook platformos profilio

 

Liepos 12 diena, pirmadienis.

Lukašenka gabena šimtus pabėgėlių prie Lietuvos sienos, nežinia ką jiems žadėdamas. O Europa demonstruoja solidarumą. Paramai Europos Komisija žada greit mobilizuoti 10 mln. eurų, ,,Frontex“ rengia pastiprinimo operaciją, taip pat mums padeda ir kaimyninės šalys. Mūsų vidaus reikalų ministrė teigia, kad dalis pabėgėlių jau sutinka grįžti namo. Dirbtinai keliamai krizei ateis pabaiga, kada nors ateis pabaiga ir Lukašenkai.

Vyko keitimasis nuomonėmis su Europos cheminių medžiagų agentūra – ECHA atstovas teigė: ,,Dvi sritys, kuriose chemikalai turėtų vaidinti svarbų vaidmenį Žaliajame kurse – tai nulinės taršos ir žiedinės ekonomikos veiksmų planas. Kad būtų aiškiau apibrėžta, kas yra ,,tvarūs“ (reiktų vadinti gerai išyrantys) ar netoksiški chemikalai, reikia daugiau techninių ir politinių debatų bei sprendimų, kuria kryptimi tiksliau norima eiti“.

Tarybos pirmininkavimo programos pristatyme – keitimasis nuomonėmis su Slovėnijos sveikatos apsaugos ministru Janezu Poklukaru, jo komentaras: ,,Mums reikia novatoriškų sprendimų dėl sveikatos sistemos ateičiai, mažinant nelygybę sveikatos srityje ir didinant produktyvumą sveikatos sektoriuje“.

Vyko ir Lietuvos europarlamentarų inicijuotas Užsienio reikalų ir Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų (AFET-LIBE) komitetų posėdis. Baltarusijos režimo skatinama imigracija į Lietuvą jau vykdoma. Palyginus su 2020 migracija, šiemet ji Lietuvoje jau išaugo iki 22 kartų daugiau. Bus aktyvuotas „Rapid border intervention” mechanizmas. Baltarusija paskelbė, kad kviečia 73 šalių atstovus į Baltarusiją be vizos gauti COVID-19 skiepą… todėl migrantų srautas gali dar labiau išaugti.

Tarptautinės prekybos komitete techninis informacinis pranešimas apie TRIPS sutarties (intelektinės nuosavybės teisių aspektas skiepams, susijęs su prekyba) atsisakymą ir derybas dėl priverstinio licencijavimo. ,,Nėra vieno teisingo sprendimo, kuris padėtų išspręsti dabartinę krizę. Pasiūlymas apima tris elementus: prekybos palengvinimas panaikinant eksporto apribojimus, konkretūs veiksmai didinant vakcinų gamybą, TRIPS sutarties susitarimo lankstumo naudojimas.“ Pagrindinis iššūkis – didinti gamybą, bet yra ne patentai, o žinių perkėlimas, kadangi vakcinos yra sudėtingesnės nei įprasti vaistai.

 

Liepos 13 diena, antradienis.

Vakcinavimo centrai tuštėja – vasarą skiepų baimė padidėja? Baimė visiems pažįstamas jausmas… bet gal verta pamąstyti, ar ta baimė pagrįsta? Virusas pasaulyje atėmė milijonus gyvybių, mirė daugiau, nei mūsų gyvena Lietuvoje. O vienintelis būdas kovoti su virusu yra mokslo sukurtos vakcinos. Patogu galvoti, kad nelaimė gal aplenks, bet juk galim užkrėsti savo artimuosius. Skiepijamės ne tik dėl savęs, skiepijamės dėl vienas kito!

 

Liepos 14 diena, trečiadienis.

,,Fit for 55“ – dar vienas įrašas į Briuselio sąvokų žodynėlį. Ir tas skaičius visai ne apie amžių. Europos klimato įstatyme buvo pasiektas susitarimas iki 2030 m. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą 55 %. Laiko liko ne tiek ir daug, o tikslas ambicingas, todėl šiandien Komisija paskelbė „Fit for 55 package“, kuriame krūva atnaujintų, o taip pat ir naujų teisės aktų, kurie padės pasiekti bendrą ES tikslą. Vienaip ar kitaip žalinimas palies kiekvieną Europos Sąjungos pilietį: turėsime pereiti prie švaresnio transporto, brangiau mokėsime už teršimą, naudosime daugiau atsinaujinančios energijos… Apie tai šiandien Aplinkos saugos komitete diskutuota su atsakingu komisaru Frans Timmermans. O po to Europos Parlamente kruopščiai nagrinėsime kiekvieną pasiūlymą. Parlamento senbuviai gąsdina, kad lengva nebus.

Keitimasis nuomonėmis su Komisija dėl komunikato „Naujas požiūris į tvarią mėlynąją ekonomiką ES – ES mėlynosios ekonomikos pertvarka, siekiant tvarios ateities“. Komisija:  ,,Labai geras mėlynojo elemento potencialas – vandenynuose. Tiek daug mėlynų sprendimų, kurie padės mums pasiekti savo tikslus. Didžioji dalis vandenynų biologinės įvairovės vis dar nežinoma. ES yra didžiausia ekonominė zona pasaulyje. Kiekvienas mėlynosios ekonomikos sektorius turės prisidėti. Europiečiai yra žinomi dėl savo aukštos kokybės maisto, tačiau importuojame 60 % savo jūros gėrybių… Savo jūrų sektoriui uostus turime paversti žiediniais žaliaisiais namais“.

 

Liepos 15 diena, ketvirtadienis.

Tikriausiai visi savo aplinkoje esame susidūrę su vėžio diagnoze. Kartais tėvams tenka vežti savo vaikus gydyti į kitą šalį, o tai yra labai brangu ir tenka prašyti žmonių suremti pečius ir padėti. Dažnai persirgusieji susiduria su diskriminacija, jiems nenorima suteikti paskolų, brangsta draudimas. Ir tų problemų eilė. Veikiant pavieniui jas visas išspręsti kone neįmanoma, bet veikdami Europos Sąjungoje mes galime vieni kitiems padėti. Dėl to nuoširdžiai dirbame. Jau rudenį Parlamente balsuosime dėl Kovos su vėžiu komitete rengiamo dokumento, kuris padės sustiprinti Europos pozicijas nugalint vėžį.

Pradėta BECA komiteto rengiamo dokumento ,,Stiprinti Europą kovojant su vėžiu“, sukuriant išsamią ir suderintą strategiją, vertinimo fazė, oficialiai bus balsuojama gruodį. Dokumentas pasitiktas labai pozityviai, daugiausia akcentuojamos temos kaip ir Komisijos pasiūlytame kovos prieš vėžį plane (prevencija, duomenų bazės, teisė būti pamirštam, bendri pirkimai brangiausiems vaistams, tyrimai, vaikų vėžys).

Paminėta ir Žalgirio mūšio diena.

 

Liepos 16 diena, penktadienis.

Baigėsi darbai. Sudie, posėdžiai ir balsavimai, sveika, karšta Lietuvos vasara! Stoja ilga pertrauka EP komitetų, delegacijų ir frakcijų darbe. Šiek tiek atvės – ir vėl bus progų praktiškai susipažinti su Dzūkijos miškų biologine įvairove!

Beje, liepos 16 diena nuo seno laikyta rugiapjūtės pradžia – škaplierinė – būdavo apeinami rugiai. Šeimininkas nupjaudavo pirmą sruogą rugių ir atnešdavo šeimai pasivaišinti. Taip rašo šaltiniuose ir literatūroje.

 

Liepos 17 diena, šeštadienis.

Turininga, kupina įdomių susitikimų diena. Sapiegų parke (Vilnius Tech Park) vyko TS-LKD Tarybos posėdis. Svarbių įžvalgų apie pakankamai dramatišką Lietuvos padėtį pareiškė tokie pranešėjai kaip: G. Landsbergis, I. Šimonytė, V. Landsbergis. Kalbėta apie hibridines grėsmes, kurias kai kada derėtų vadinti tiesiog karu. Tai – ir apie migrantų naudojimą kaip ,,gyvą ginklą“ (pabėgėlių srautai dabartinio Baltarusijos režimo orientuojami Lietuvos link), tai ir apie vis dar nenuslopstančios pandemijos iššūkius. O dar susitikau su išskirtine asmenybe – dizaineriu Aurimu su kuriuo aptarėme bendrus ateities projektus. Juk labai svarbu, kai žmonės kliaujasi tomis pačiomis vertybėmis (sekite įvykius, jų tikrai bus!)

Dar šiandien Dariaus ir Girėno tragiško žuvimo metinės ir Pasaulio lietuvių vienybės diena.

 

Liepos 18 diena, sekmadienis.

Pamatęs grybus, pasienietis atidavė pagarbą ir, įsitikinęs mano asmenybe, nuvažiavo toliau gaudyti pabėgėlių. Ir rimtai! Pasienio kontrolė sustiprinta – tai akivaizdu.